2016 Results
Click on the event to see the 2016 results. 

8 km Swim 8 km Swim Relay 1.5 km Swim 6.5 km Run / Walk
25 km Bike 50 km Bike 6km Bike 12yrs and Under 8.5 km Canoe
15 km Kayak Triathlon Team Challenge  


 
8 km Swim



Return to top


8 km Swim - Relay Team
 



Return to top



1.5 km Swim




Return to top



6.5 km Run / Walk
 

TIME Event NAME SURNAME
JR MALE    
00:25:57 James Kervin
00:26:31 Lachlan Farrell
00:33:25 Nick Stone
00:33:29 Luke Stone
00:37:34 Charlie O'Shea
00:37:35 Will Thrum
00:40:23 James Mawson
00:42:28 Xavier Mitchell
00:43:00 Will O'Shea
00:44:31 Jude Palmer
00:44:36 Coby Wright
00:46:57 Mitchell Treacy
00:47:18 Joshua Treacy
00:49:52 Angus Mawson
00:54:47 Liam Treacy
01:00:43 Blake Greenwood
JR FEMALE    
00:31:53 Claudia Mawson
00:36:25 Chloe McKenzie
00:36:45 Sharna Hagendoorn- Goulding
00:43:44 Taylor Hird
00:44:50 Harmony Taylor
00:45:06 Makayla Heap
00:46:18 Charli Taylor
00:47:03 Maddy Black
00:49:54 Demi Greenwood
00:50:04 Chloe Greenwood
00:50:06 Molly Greenwood
00:50:06 Jemma Baxter
00:52:26 Kara Farrell
00:52:53 Kaylan Grogan
00:53:27 Haylee Forster
00:53:30 Taitum Mason
00:54:52 Layla Marsh
00:54:53 Ella Garner
00:56:38 Brittney Magnone
00:58:04 Maeve Johnson
00:58:10 Chloe Stone
00:59:22 Lilly Robinson
00:59:23 Madi Purvis
01:00:41 Ebony Smith
01:00:52 Molly Bruns
01:00:53 Courtney West
01:05:12 Kirra Tranter
01:06:14 Matisse Van Domburgh
01:06:15 Katie Young
01:06:30 Heidi Barbagallo
01:08:05 Bridgie Ryan
01:08:37 Narelle Clements
01:14:47 Jordan La Chima
01:14:48 Cheree Vella
01:15:50 Lillie Taylor
FEMALE    
00:27:15 Rebecca Cladingboel
00:30:46 Leah LACY
00:32:23 Leisa Kane
00:33:10 Brooke Goodman
00:34:30 Kate Bartels
00:35:08 Rebecca LEES
00:37:24 Sonia Waterson
00:38:30 Nicole Gillingham
00:38:40 Jessica Hill
00:38:45 Briana Waterson
00:38:45 Felicity Coker
00:39:58 Demi Hore
00:40:38 Bronte Altus
00:41:39 Laura Tenison
00:41:40 Anna Parker
00:41:51 Jackie West
00:43:09 Macey Hore
00:43:18 Lisa Fitzpatrick
00:43:29 Debbie Rogers
00:44:08 Deb Forster
00:44:09 Amy Treacy
00:44:54 Hayley Hird
00:45:13 Renee Morrell
00:46:39 Meg Cooke
00:47:00 Courtney Duff
00:47:22 Kirsten McNamara
00:47:28 Charlotte Elder
00:47:51 Lexi Vroligjics
00:48:36 Kylie Kervin
00:48:37 Angela Eliza Nuss
00:48:41 Kylie Lyons
00:48:42 Rebecca Harper
00:51:28 Julie Goulding
00:52:24 Karen Clavin
00:53:10 Debbie Franksen
00:53:19 Kirstin Nicholson
00:53:22 Erin Hird
00:54:21 Trish Whitlock
00:56:16 Kristen Wilson
00:57:06 Ingrid Farrant
00:57:42 Kerrie Heap
00:58:07 Monique Lord
00:58:35 Carol Smith
00:59:16 Dianne Shelley
01:01:28 Bev Woods
01:01:41 Karyn Peace
01:01:45 Sally Bentley
01:01:46 Jenny Collings
01:01:47 Jennifer Barras
01:03:45 Taylah Clements
01:03:47 Margot Henty
01:04:36 Megan Harvey
01:04:46 Hannah Donehue
01:04:47 Alice Buchanan
01:06:23 Melanie Tranter
01:06:29 Kristy Hird
01:06:32 Danelle Bartels
01:06:34 Krystal Grills
01:06:38 Anne Barbagallo
01:07:23 Shirley Whittaker
01:07:54 Caitlyn Graham
01:08:02 Nicole Bourke
01:08:07 Lynn Graham
01:08:36 Glenda Bowles
01:08:39 Gina Lyons
01:08:42 Val Farrant
01:08:43 Linda McManus
01:08:52 Carol Spark
01:15:48 Kellie Taylor
01:21:27 Janet Swallow
MALE    
00:23:02 Adam Parker
00:23:45 Peter Cowell
00:25:19 Simon Hunt
00:25:23 Luke Kneebone
00:27:38 Adam McGillivray
00:27:52 Ash Phipps
00:28:59 Jack Henty
00:29:18 Rob WEST
00:30:49 Nicholas LEE
00:31:39 Ashley FARRELL
00:31:51 Anthony Free
00:32:15 Dave Crawford
00:32:30 Russell HARVEY
00:35:17 Chris Lee
00:35:29 Anthony England
00:36:07 Daniel Nemtsas
00:38:12 Dean Barton
00:38:39 Chris Hill
00:38:43 Michael McLoughlan
00:38:49 Benjamin Graham
00:38:51 Mark Den Houting
00:40:26 Barry Gray
00:40:58 Chris Hope
00:42:07 Matthew Russell
00:45:50 Paul Quinlan
00:46:59 Keiran Treacy
00:53:20 Brett Nicholson
00:53:45 Mat Waters
00:55:18 Keith Den Houting
01:00:45 Matt Greenwood
01:01:44 James Macilwain
01:02:14 Clinton Johnson
01:02:47 John Logan
01:05:12 Peter Den Houting
01:07:52 Hamish Graham
01:08:45 John Mawson
01:08:47 Anne Mawson
01:14:45 Ralph Stanyer
01:20:26 Trevor Powis



Return to top



25 km Bike

TIME Event NAME SURNAME
MALE    
00:40:13 Tom Druitt
00:41:12 Brayden Walsh
00:45:37 Gary Hedington
00:48:44 John Trist
00:49:38 Paul Macague
00:50:07 David Michaels
01:00:00 Len Bartleson
01:01:30 Paul Barry
01:05:18 Ian Roberts
01:06:01 Ken Holy
01:09:15 James Spark
01:09:16 David Spark
01:11:41 Jack Doyle
01:11:41 Anthony Doyle
01:14:29 Anthony England
FEMALE    
00:46:57 Helen Crilly
00:48:49 Bronwyn Morris
00:49:23 Terri Gadsen-Brown
01:07:41 Lauren Edwards
01:07:42 Emily Millar
01:18:59 Debbie Vella
01:18:59 Sherree Fisher
01:31:48 Brad Hinton
01:41:11 Jarrod Brown
JR MALE    
00:28:17 Jack Kervin
00:43:03 Joseph Macague
00:46:44 Matthew Farrell
00:46:53 Jamie Harrison
00:53:36 Joshua Nicholson
00:55:09 Billy Rogers





Return to top



50 km Bike

 
TIME Event NAME SURNAME
FEMALE    
01:28:52 Karen Butcher
01:31:47 Jan Williamson
MALE    
01:17:04 David O'Brian
01:18:04 Sam Young
01:18:05 Brian Millett
01:18:13 Shannon Dehne
01:20:14 Tony Ryan
01:20:15 Scott Foreman
01:25:15 Graeme Butcher
01:25:16 Johnny Doyle
01:26:52 Stu MCRae
01:27:58 Gary George
01:31:46 Peter O'Brien
01:32:47 Leigh Scullar
01:48:20 Malcolm McLeod
JR MALE    
01:31:27 Kaleb Henery



Return to top



6km Bike 12yrs and Under

 
TIME Event COMP No NAME SURNAME
Female      
00:26:07 211F Tia Mackenzie
00:27:52 215F Sarah Vrojglics
00:28:08 212F Miley Anset
00:29:59 203F Kaiya Wishart
00:33:18 205F Amber Matcalf
00:34:15 207F Millah Crichton
00:34:16 206F Joelie Mathers
01:03:26 209F Ebony Millett
10:03:25 208F Sienna Millett
MALE      
00:21:28 313M Lachlan Vrolgjics
00:23:24 310M Zephan Hensley
00:23:30 302M Nathaniel Anthony
00:23:46 311M Cooper Lacy
00:24:00 301M Farran Cooke
00:24:08 304JM Ben Anthony
00:25:03 303JM Ethan Anthony
00:25:34 312M Taylor Lacy
00:28:45 307M Bailey Snioch
00:31:45 309M Jack Parker
00:36:29 308M Jimmy Mathers
JR MALE      
00:15:27 4204JM Dylan Hird
00:17:30 4214JM Kye Treacy
00:19:52 4212JM Cameron Brain
00:19:54 4206JM Zac Anthony
00:20:04 4208JM                                   
Walter
Kervin
00:21:20 4203JM Will Cooke
00:22:19 4201JM Alex Hawker
00:23:28 4210JM Xavier Wishart
00:23:43 4217M Solly Mackenzie
00:24:04 4209JM Hunter Dixon
00:24:26 4211JM Jye Hill
00:24:48 4216JM Baxter Parker
00:25:49 4202JM Dan Hawker
00:27:17 4205JM Brylie Dehne
00:27:44 4001JM Bailey Taylor
00:29:19 4213JM Jackson Gray
00:29:20 4221JM Will Robinson
00:35:38 4001JM Blake Peace
00:59:35 405JM Lachy Rogers
JR FEMALE      
00:15:26 4312JF Ashtyn Wright
00:19:13 4302JF Olivia Griffiths
00:19:30 4314JF Tasha Crilly
00:20:06 4320JF Ebony Black
00:21:56 4316JF Georgia Smith
00:22:38 4309JF Brittney Tierney
00:22:42 4301JF Ella Barry
00:23:05 4306JF Alyssa Bourke
00:23:43 4315F Ella Vrojglics
00:25:36 4307JF Claire Gaiter
00:26:08 4317JF Charlee Sherlock
00:27:27 4313JF Ava Treacy

Return to top


 
8.5 km Canoe
 
TIME Event COMP No NAME SURNAME


 

Return to top



15 km Kayak

 

TIME Event

COMP No

NAME

SURNAME


 



Return to top



Triathlon

Short Course Junior Male
Time First Surname
00:35:29 Archie REID
00:35:34 Harrison SHEARER
00:37:08 Matt Farrell
00:37:40 Jack Kervin
00:48:32 Alexander Clavin
00:51:51 Edward Cunningham
00:53:26 Lachlan VROLIJKS
00:53:37 Nathaniel ANTHONY
00:57:08 Patrick KENNEDY
00:58:29 Zachary ANTHONY
01:05:22 Mitchell SHEARER
01:17:43 Jye HILL


Short Course Junior Female

Time First Surname
00:42:13 Ashtyn WRIGHT


Short Course Male

Time First Surname
00:41:05 Leo WELCH
00:43:54 Daniel Nemtsas
00:47:16 Jay Monaghan
00:49:17 Luke SUTTON
00:53:10 Michael Franksen


Short Course Female

Time First Surname
00:42:46 Jackie WELCH
00:43:19 Emily Patterson
00:45:07 Lauren Monaghan
00:47:24 Renee Horst
00:50:47 Melissa SNIOCH
00:51:18 Marlise HARRIS
00:51:20 Kelly Monaghan
00:56:37 Charlotte ELDER


Long Course Male

Time First Surname
01:02:01 Brian MILLETT
01:03:56 Campbell GRAY
01:04:01 Scott FOREMAN
01:04:59 Jeremy WALKER
01:05:54 Shane BOWMAN
01:09:59 Jayson CARROLL
01:10:35 Warren LOWRY
01:10:52 Oscar Reid
01:11:14 Courtney GRONOW
01:13:05 Ben METCALF
01:13:28 Marty GRAY
01:13:33 Kevin BELL
01:14:11 Justin WEEKS
01:14:45 Steven LOADER
01:16:27 David Climie
01:16:54 Nev LOWRY
01:17:09 Ray HULANDS
01:21:50 Anthony Farrant
01:23:29 Russell HOGGAN
01:24:56 Andrew TAYLOR
01:26:04 Luke Stephens
01:36:27 Henk VROLIJKS

Long Course Female

Time First Surname
01:12:27 Rebecca Cladingboel
01:15:06 Georgina Kennedy
01:18:55 Jenny Metcalf
01:26:04 Bronwyn MORRIS
01:27:56 Bree George
01:32:52 Grace Tuohey
01:34:54 Deb Hoggan




Return to top



Team Challenge

  TEAM NAME COMP No SURNAME NAME    
1 ABC          
  Swim 3031F Macague Chloe 10.18 Rochester
  Run 3032M Phipps Ash 27.52 Nannella
  Bike 3033M Walsh Brayden 41.12 Rochester
          78.82  
             
2 S.O.T          
  Swim 3001M Cutts Brendan 8.48 Ballarat
  Run 3002M Kneebone Luke 25.23 Castlemaine
  Bike 3003M Hedington Gary 45.37 Rochester
          79.08  
             
3 TEAM CJC          
  Swim 3011JF Lee Claudia 12.14 Echuca
  Run 3012F Lee Chris 35.17 Echuca
  Bike 3013JM Macague Joseph 44.03 Rochester
          91.34  
             
             
4 Sub500          
  Swim 3021F Ryan Emily 13.26 Strathdale
  Run 3022F Kane Leisa 30.46 Strathfieldsaye
  Bike 3023F Gadsen-Brown Terri 49.23 Strathfieldsaye
          92.95  
             
  Bit Map          
  Swim 3041F Macague Maree 12.24 Rochester
  Run 3042F LEES Rebecca 49.38 Rochester
  Bike 3043M Macague Paul 35.08 Rochester


Return to top